Gyakori kérdések

KAP pályázati menetrend - 2023

Milyen kiírások várhatóak a földmérő mérnöki tevékenységhez szükséges eszközök beszerzésére - akár vissza nem térítendő pénzügyi támogatások formájában -, illetve a mezőgazdasági földterületekkel kapcsolatos munkák végzése tekintetében?

A földmérés nem mezőgazdasági tevékenység, ezért az ilyen típusú tevékenység állóeszközeinek beszerzésére felhasználható pályázati konstrukciót nem tervezünk.

A beruházások finanszírozására, a kkv minősítésnek megfelelő vállalkozások számára a Széchenyi Kártya Program keretében igénybe vehető Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ konstrukció. A felvehető hitelösszeg akár 1,4 milliárd forint is lehet. Az elvárt saját erő a beruházás összes költségének 10%-a. A hitel futamideje maximum 10 év, a türelmi idő legfeljebb 2 év. A beruházáshoz kapcsolódó forgóeszközök finanszírozása is megengedett legfeljebb a hitelösszeg 20%-áig. Az állami kamattámogatásnak köszönhetően a vállalkozás által fizetendő nettó ügyleti kamat fix 5%/év,”zöld „ fenntarthatósági céloknak megfelelő hitelcél esetén fix 1,5%/év.

Mikorra várható az új STÉ kalkulátor megjelenése, amely nélkülözhetetlen eleme az üzemméret számításának?

Az új STÉ kalkulátor megjelenésével a pályázni szándékozók a közeljövőben ismerhetik meg az új értékeket,  melynek véglegesítése jelenleg is folyik. Az érdeklődőknek érdemes nyomon követni a pályázati híreket és a NAK portál felületét.

Az Állattartó Telepek Korszerűsítésére kiírt pályázaton támogatói okirattal rendelkezve, amennyiben elszámolás nem került benyújtásra, mivel a megvalósítás ellehetetlenült a megnövekedett építési költségek okán, a támogatói okirattól való elállás esetében, van-e lehetőség benyújtani a KAP keretében ugyanazon megvalósítási helyszínre, közel azonos tartalmú pályázatot?

A 2024-ben a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terve (továbbiakban: KAP ST) keretében meghirdetésre kerülő egyes beruházási pályázati felhívásoknál az Irányító Hatóság az új támogatás elnyerésének egyik feltételeként kívánja meghatározni a korábban Vidékfejlesztési Program (a továbbiakban: VP) keretében azonos megvalósítási helyen, azonos tárgyú támogatott projekt megkezdését. Ez azt jelenti, hogy ha a pályázó a KAP ST támogatásával megvalósítani kívánt beruházással azonos megvalósítási helyen és azonos tárgyú projekt keretében már rendelkezik egy korábbi, Vidékfejlesztési Program keretében kiírt pályázati felhívás alapján támogatási okirattal, de kifizetési kérelem beadásával igazoltan azt még nem kezdte meg, akkor az új, üzemi fejlesztésekre irányuló kiírások alapján nem részesülhet támogatásban. A fentiek alól kivételt képeznek azon kedvezményezettek, akik a támogatói okiratukat 2023. szeptember 1-jén vagy azt követően vették kézhez. A fentiekre figyelemmel tehát amennyiben 2023. szeptember 1-jét megelőzően vette kézhez támogatói okiratát, azonban kifizetési kérelemmel nem igazolta a beruházás megkezdését, akkor a KAP ST keretében megjelenő, beruházási típusú felhívások keretében azonos megvalósítási helyen és azonos tárgyú projekt kapcsán nem részesülhet támogatásban. Amennyiben azonban a korábban a VP keretében támogatott projekt esetében a kedvezményezett a támogatásról lemond, és ez alapján a támogatási jogviszony megszüntetésre kerül, a KAP ST alapján megjelenő felhívás keretében jogosulttá válhat a támogatás igénybevételére. Az erről szóló IH közlemény megtalálható az alábbi linkre kattintva: https://kap.mnvh.eu/news/2024-02-01/170556/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-32024-szamu-kozlemenye-tamogatassal

A KAP II. pillérben kiírásra tervezett pályázati felhívások előreláthatólag mikor jelennek meg társadalmi egyeztetésre? Hol lesz lehetőség a társadalmi egyeztetés keretében az egyes felhívások véleményezésére?

Az Agrárminisztérium 2024-ban folyamatosan tervezi az új agrár- és vidékfejlesztési pályázati felhívások meghirdetését, a mintegy 70 kiírásból álló menetrend a kormany.hu oldalon elérhető. Valamennyi támogatási konstrukció esetében hosszas szakmai előkészítést követően kerül sor előbb a társadalmi egyeztetésre, majd a meghirdetésre. A társadalmi egyeztetésre az erre a célra szolgáló, jelenleg még kialakítás alatt álló honlapon kerül majd sor. Erről és a pályázati hírekről a minisztérium folyamatosan értesíteni fogja az érdeklődőket.

A KAP Stratégiai Terv Vidékfejlesztési pályázattal kapcsolatban szeretnénk bővebb információt. A februárban induló erdővédelemi pályázaton kik indulhatnak? Erdővédelmen belül mire lehet pályázni?

Magyarország Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervét (a továbbiakban: Stratégiai Terv) az Európai Bizottság 2022. november 7-én elfogadta. Ezzel megteremtődtek a feltételei annak, hogy az előttünk álló években az agrár- és vidékfejlesztési támogatások rendelkezésre álljanak a gazdálkodók, illetve a vidéki térségek szereplői számára. A Stratégiai Terv a https://kap.mnvh.eu/sites/default/files/pdf/5.pdf oldalon megismerhető. Minden érdeklődőnek javasolt, hogy tanulmányozzák a számukra releváns beavatkozások leírását, előírásrendszerét. Javasoljuk továbbá, hogy kísérjék figyelemmel a pályázati rendszerrel kapcsolatos híreket, közleményeket. A Stratégia Terv része az RD41_F08_INN_73. kódszámú, Az erdőgazdálkodás környezeti fenntarthatóságát szolgáló beruházások (non-profit) című beavatkozás, amely alapján jogerősen nyilvántartásba vett erdőgazdálkodók lesznek jogosultak támogatást igényelni különböző kármegelőzési tevékenységek megvalósítására. A további részleteket a közeljövőben meghirdetni tervezett pályázati felhívás fogja tartalmazni.

Mikor várható új szőlőtelepítési pályázat? Lehet-e tudni már a megfelelési feltételeket? Van-e egyéb mód szőlőtelepítéséhez támogatást kapni?

A KAP Stratégiai Terv alapján, a nyilvános pályázati menetrend szerint, melyet a https://kap.mnvh.eu/news/2023-11-02/104700/elkeszult-2024-evi-palyazati-menetrend-az-agrar-es-videkfejlesztesi talál, az ültetvénytelepítéseket (gyümölcs, gyógy, aroma- és fűszernövény, borszőlő) támogató pályázati felhívás megjelenésének tervezett időpontja 2024. év március hónapban várható. Támogatási kérelem benyújtására mezőgazdasági termelők lesznek jogosultak, akik/amelyek a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 ezer STÉ értékű üzemmérettel rendelkeznek és árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származik. Új borszőlőültetvény telepítése kizárólag a terület fekvése szerint illetékes hegybíró által kiadott új telepítési engedély alapján lehet támogatást igényelni. Meglévő ültetvények vonatkozásában elérhető a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához igényelhető támogatás, ennek igénylése azonban nem a KAP ST pályázati rendszerének keretében történik. Az új telepítési engedély, ill. a szerkezetátalgatási támogatással kapcsolatban javasoljuk, hogy kérjen információt a terület fekvése szerint illetékes hegybírótól. A  sikeres felkészülés érdekében tanulmányozza az „RD01a_E01_FRM_73 – Mezőgazdasági üzemek fejlesztése” című beavatkozás leírását, amelyek a https://kap.mnvh.eu/sites/default/files/pdf/5.pdf weblapon ismerhető meg. Kérjük, hogy kísérje figyelemmel az Agrárminisztérium tematikus KAP honlapját (kap.mnvh.eu) is, ahol a támogatásokkal, pályázati rendszerrel kapcsolatos hírekről, információkról, szakmai anyagokról, közleményekről tájékozódhat.

Kezdő őstermelő gazdák számára milyen támogatások állnak rendelkezésre öntözőrendszer, fólia kialakításához, gyümölcsfa telepítéshez?

Az elkövetkezendő években  KAP Stratégiai Terv alapján számos pályázati lehetőség fog a  mezőgazdasági termelők rendelkezésére állni, amelyek alapján fejlesztési elképzeléseiket meg tudják valósítani. A legkisebb üzemek is számíthatnak fejlesztési forrásokra, ugyanis részükre egy külön támogatási konstrukció meghirdetését tervezzük:  az adottságaik és ambícióik alapján fejlődőképes kisméretű mezőgazdasági termelők beruházásait a Mezőgazdasági kisüzemek fenntartható fejlesztése című beavatkozás keretében fogjuk támogatni. A támogatásra olyan természetes és jogi személyek lehetnek jogosultak, akik működő, legalább 5.000, de legfeljebb 10.000 STÉ üzemméretű gazdasággal rendelkeznek, és üzleti tervet nyújtanak be. Az üzleti terv irányulhat akár növényház kilapítására, vagy ültetvénytelepítésre is. A pályázati felhívás részletei  - igényelhető támogatás összege, a támogatási intenzitás mértéke, egyéb előírások - a később kerülnek kidolgozásra, véglegesítésre, így javasoljuk, hogy kísérje figyelemmel az Agrárminisztérium tematikus KAP honlapját (kap.mnvh.eu), ahol a támogatásokkal, pályázati rendszerrel kapcsolatos hírekről, információkról, szakmai anyagokról, közleményekről tájékozódhat. A pályázati menetrend elérhető a https://kap.mnvh.eu/news/2023-11-02/104700/elkeszult-2024-evi-palyazati-menetrend-az-agrar-es-videkfejlesztesi oldalon.